Orang Bati


Orang Bati



Létající kryptid z Indonésie


Místo výskytu:ostrov Seram, souostroví Moluky, Indonésie
Výška:cca 1,5 metru
Zbarvení srsti:černé, hnědé, tmavé
Prostředí:
deštné pralesy, hory




Ve folklóru indonéského ostrova Seram (zastarale též Ceram) je Orang Bati záhadný, začarovaný tvor, jehož tělo je údajně lidské nebo opičí, ale jinak má obrovské netopýří křídla. Otrov Seram, který je osmý největší v celé Indonésii, se nachází v centrální části souostroví Moluky ve východní části státu. Celý ostrov je součástí provincie Moluky a je poměrně řídce osídlen. Jeho vnitrozemí je totiž zarostlé hustým deštným pralesem a je téměř neprobádané. Orang Bati, což v překladu znamená "létající muž", není jediným létajícím kriptidem jihovýchodní Asie. Dalšími jsou Ropen, který se podobá ptakoještěrovi či pterosaurovi a údajně žije v Melanésii (konkrétně na ostrově Nová Guinea a na Bismarckově souostroví) a Ahool, který se údajně rovněž podobá primátovi s netopýřími křídly či jenom gigantickému netopýrovi a který údajně obývá indonéský ostrov Jáva. Těžko říci, zda mají tito kryptidé něco společeného či jestli se ve skutečnosti nejedná pouze o jednoho a toho samého tvora. V případě Orang Batiho a Ahoola je možné, že to jsou pouze dvě lokální jména pro stejné zvíře.



Orang Bati


Již od 16. století vyprávěli domorodí obyvatelé ostrova Seram křesťanským misionářům děsivé příběhy o létajích nočních predátorech, kteří jsou nechvalně známí svými nočními nálety na místní vesnice. Podle domorodých obyvatel si tento kryptid libuje především v únosech batolat a malých dětí, které pak údajně požírá. Údajně obývá jeskyně kolem vyhaslé sopky Kairatu, odkud se v noci vydává na lov. V červnu roku 1986 na Seram přicestoval Angličan Tyson Hughes, který se zabýval tropickým zemědělstvím. Během své pomoci domorodým obyvatelům při budování efektivnějších a výkonnějších farem se od nich rovněř dozvěděl podrobnosti týkající se Orang Batiho, kterého se všichni očividně báli:


"Tvrdili, že tento tvor má lidskou postavu a vysoký je asi 1,5 metru, ale má černá křídla, rudou hlavu, dlouhý tenký krk a vydává žalostné kvílení. Mnoho jich prý obývá vyhaslé seramské sopky, ale v noci létají lesem na pobřeží a kradou děti z Uraur a ostatních vesnic. Bezmocné děti jsou unášeny do skalnatých hnízd Orang Batiho a nikdo už je nikdy nespatří." - Zdroj: kniha Světový atlas záhad; autor Karl P. N. Shuker



Příroda na ostrově Seram


Zprávy o pozorování záhadných tvorů, kteří se podobají jak netopýrovi, tak člověku/primátovi, však přicházejí nejen z Indonésie. Jeden velmi zvláštní případ se odehrál v létě roku 1969 ve Vietnamu (tehdy tam probíhala válka zvaná vietnamská):


"Jednoho letního večera roku 1969 držel Earl Morrison spolu s dalšími dvěma americkými námořníky hraniční stráž nedaleko Danangu v jižním Vietnamu, když pomalu uviděl přilétat neuvěřitelného tvora. Ke svému údivu zjistil, že se podobá nahé ženě, asi 1,5 vysoké, porostlé černou srstí, s křídly jakoby z ebenového dřeva. Tato křídla měla připevněna ke svým pažím, rukám a prstům. Než zmizela z dohledu, přeletěla kolem tak blízko, že slyšel mávání křídel." - Zdroj: kniha Světový atlas záhad; autor Karl P. N. Shuker


Tento incident by se dal možná vysvětlit tím, že námořníci viděli pouze nějaké ve vietnamské přírodě běžně se vyskytující zvíře, jako například netopýra nebo nějakého ptáka, a jejich pozorování bylo zkresleno špatnou viditelností (jelikož byl večer) a stresem spojeným s pobytem ve válečné zóně. Ale kdo ví ? Některá svědectví uvádějící setkání s člověkem s netopýřími křídly pocházejí i z Ruska, konkrétně z oblasti Primorska (ruský Dálný východ), kde se tomuto tvorovi říká letajuščij čelověk, v překladu "létající člověk". Jednoho údajně v rozlehlé tajze spatřil lovec jménem A. I. Kurencov. Ten uvedl, že mu přeletěl nad ohništěm a že vydával děsivý křik. Ve folkloru amerického státu Washington se tomuto tvorovi říká batsquatch (spojení slov bat, čili netopýr, a sasquatch). Ten byl údajně několikrát pozorován v 80. a 90. letech v oblasti kolem hory Svatá Helena.



Je velmi pravděpodobné, že Orang Bati může být ve skutečnosti kaloň malajský
(Pteropus vampyrus), nazývaný také jako kaloň jedlý nebo upír jedlý. Je to
největší žijící aktivně létající savec na světě. Jeho rozpětí křídel činí 1,7 metru,
hmotnost 1,6 kg a zbarvení jeho těla je černorezavé. Je rozšířen
v jihovýchodní Asii od Thajska přes ostrovy Indonésie až na Filipíny. Jedná se
o nočního živočicha, který ve dne přespává v mnohdy početných koloniích
na stromech tropického pralesa. Jeho potravu tvoří květy a tropické ovoce
(např. chlebovník). V místech svého rozšíření mohou početné kolonie kaloňů
tvořit významné škody na ovocných plantážích. Další druhy kaloňů, které se vyskytují
v Indonésii, jsou středně velký kaloň pobřežní (Pteropus hypomelanus)
a malý kaloň dlouhonosý (Eonycteris major).



Kaloni (Megachiroptera) jsou jeden ze dvou podřádů letounů, což je skupina savců,
kam dále patří netopýři. Zařazuje se k nim jediná čeleď,
kaloňovití (Pteropodidae). Přes své velké rozměry jsou kaloni velmi lehcí
a i ti největší kaloni dosahují hmotnosti jen pod dva kilogramy.
Tělo kaloňů je podobné tělu netopýrů, ale jeho hlava se nápadně podobá
liščí hlavě. Proto se jim také často přezdívá létající lišky.
Kaloni zajišťují u několika stovek rostlin přenos pylu (zoogamie).



Někteří kaloni jsou opravdu velcí


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Magot bezocasý

Vakovlk tasmánský - nová hlášení o pozorování

Madagaskarský lidožravý strom