Muckie
Muckie
Jezerní příšera ze Smaragdového ostrova
Místo výskytu: | jezero Muckross, hrabství Kerry, Irsko |
Délka: | 80 metrů |
Zbarvení: | tmavé |
Mnoho zemí světa má svou jezerní či říční příšeru, a ani Irsko, též přezdívané "Smaragdový ostrov", není vyjímkou. Irská jezerní příšera se nazývá Muckie a údajně by měla obývat jezerní oblast Lakes of Killarney, ve které se nacházejí 3 jezera - jezero Lough Leane, jezero Muckross a Horní jezero (Upper Lake). Tato oblast se nachází nedaleko města Killarney v hrabství Kerry a je zde velmi krásná příroda. Samotná příšera by měla údajně žít v jezeře Muckross, které je 70 metrů hluboké (jedná se o nejhlubší jezero Irska). Její jméno je odvozeno od skotské Nessie z jezera Loch Ness, což je snad nejznámější jezerní příšera na světě (Muckie se údajně Nessie velmi podobá) a od jména jezera, ve kterém údajně žije. Na rozdíl od ostatních jezerních příšer z celého světa však Muckie nemá žádný folklorní původ a lokální legendou se stala poměrně nedávno. V roce 2003 prováděli irští a zahraniční vědci ve spolupráci s organizací Irish Char Conservation Group (organizace, která se zabývá ochranou a výzkumem sivena severního, což je ryba z čeledi lososovitých a nejseverněji žijící sladkovodní ryba) řadu sonarových skenů jezera, aby určili místní populace ryb a aby se dozvěděli více informací o životě ryb v irských jezerech z doby ledové v hrabství Kerry. Při prvním výzkumu v září roku 2000 zde vědci objevili populaci sivena severního. Při provádění sonarových skenů v roce 2003 však vědci ve vodě jezera narazili na zvláštní, pevný a velký objekt. Dr. Fran Igor, vědecký poradce organizace Irish Char Conservation Group uvedl:
"Víme, že rybí fauna v jezeře Muckross je velmi stará. Potvrdili
jsme přitomnost velké populace sivena severního a je známo,
že v jezeře žije losos obecný, pstruh obecný potoční, irský pstruh
(ferox trout; Salmo ferox) a rovněž i úhoř, což svědčí
o starodávném původu tohoto jezera. Tento nejnovější
objev je velmi vzrušující a organizace Irish Char Conservation
Group chce pokračovat ve výzkumu této oblasti. Ovšem prohlášení,
že na těchto snímcích je tajemné prehistorické monstrum, takové,
jaké údajně žije ve skotském jezeře Loch Ness, může být trochu
předčasné."
Velký objekt byl objeven v jihovýchodní části jezera. Ačkoli si tým vědců nebyl jistý, co ten předmět nebo stvoření může být, byli však schopni vyloučit počítačovou chybu, jelikož všechny přístroje fungovaly správně. Patty O'Sullivan, manažer National Parks and Wildlife Service v Národním parku Killarney, prohlásil, že je z objevů velmi nadšený a že ho těší, že starodávné ryby těchto jezer zkoumají irští i zahraniční vědci. V říjnu roku 2004 v oblasti strávil jeden týden japonský televizní štáb, který zde po Muckie pátral. Od té doby se však žádné nové zprávy o pozorování Muckie neobjevily. Jednou z teorií je, že vědci na sonarech zachytili pouze hejno tuleňů, kteří plavali velmi blízko u sebe.
Muckie však není jediné irské jezerní monstrum. Během 19. století byla údajně několikrát poblíž malého přístavního města Kilkee v hrabství Clare pozorována obdobná jezerní, či mořská, nestvůra. V tomto případě se však údajně více podobala dlouhému mořskému hadovi než skotské Nessie, která údajně vypadá jako plesiosaurus, což je vyhynulý rod dlouhokrkých mořských plazů ze skupiny Plesiosauria, kteří žili v období spodní jury. K prvnímu pozorování došlo v roce 1850, kdy byla nestvůra údajně spatřena, jak se vyhřívá poblíž pobřeží města Kilkee. Nejvýznamější pozorování se však událo v září roku 1871. Skupinka lidí tehdy údajně spatřila "velké a děsivé mořské monstrum". Všichni byli údajně velmi rozrušeni strašlivým vzhledem onoho záhadného tvora. Svědectví a zprávy o pozorování byly otištěny v několika irských, anglických a amerických novinách, včetně Limerick Chronicle a London Times, ve kterých vyšlo několik článků. Nejzajímavější článek však poskytly ilustrované noviny The Days' Doings. Článek vyšel v říjnu roku 1871 a byl k němu přiložen i zajímavý, umělecky zpracovaný obrázek, na kterém je vyobrazena ona hadovitá nestvůra a několik přihlížejících (obrázek byl objeven v roce 2015 v londýnském archivu a následně vyšel o obrázku i o celém příběhu hadovité mořské nestvůry od Kilkee článek v novinách The Irish Times). U obrázku v článku z roku 1871 byl následující popis:
"Skupina lidí, která byla tvořena několika dámami a několika pány,
z nichž jeden byl známý kněz ze severu Irska, se procházela po pobřeží
poblíž města Kilkee. Procházeli se po místě, kterému se přezdívá Diamond
Rocks. Náhle jejich pozornost upoutal mimořádný netvor, který se vynořil
z vody asi 70 yardů od místa, kde stáli. Měl obrovskou hlavu, která vypadala
trochu jako koňská. Za hlavou a na krku měl jakousi hřívu, která vypadala
jako kdyby byla tvořena mořskými řasami. Oči netvora byly obrovské a podle
velkých vln, které netvor vytvářel, se dalo usoudit, že pod vodou skrýval
doposud nevynořené, obrovské tělo."
Národní park Killarney, hrabství Kerry
Siven severní (Salvelinus alpinus), nejseverněji žijící sladkovodní ryba
Obrázek, který byl přiložen k článku z roku 1871 (ilustrované noviny The Days' Doings). Skupina mužů a žen, kteří se procházeli po pobřeží u města Kilkee v hrabství Clare, pozoruje záhadného obřího mořského hada.
Komentáře
Okomentovat