Ropen
Ropen
Ptakoještěr z Papuy-Nové Guineje
Místo výskytu: | Melanésie - ostrov Nová Guinea a Bismarckovo souostroví |
Délka: | délka rozpětí jeho křídel je údajně přes 6 m |
Zbarvení: | tmavě šedá |
Ropen je název velmi zajímavého, létajícího kryptida, který se údajně vyskytuje v Melanésii, konkrétně na ostrově Nová Guinea (se 786 000 km² se jedná o druhý největší ostrov světa), na jehož západní straně se nachází dvě provincie (Papua a Nová Papua) státu Indonésie a na východní straně se nachází stát Papua-Nová Guinea. Podle svědectví a zpráv o pozorování se tento kryptid nejvíce podobá ptakoještěrovi či pterosaurovi, což jsou vyhynulí druhohorní plazi, první obratlovci v historii Země, kteří byli schopni aktivního letu. V méně častých případech je ropenovi připisována i podoba obřího netopýra. Zprávy o pozorování přicházely a přicházejí nejčastěji z odlehlých ostrovů na východ od ostrova Nová Guinea, nejčastěji konkrétně z Bismarckova souostroví (ostrůvky Umboi a Rambunzo), které je dnes součástí ostrovů regionu Papuy-Nové Guineje. Zprávy o pozorování však přicházela a přicházejí i z vnitrozemí ostrova Nová Guinea. Ropen znamená v překladu "ďábelský letec" a tímto jménem ho nazývají domorodci z ostrova Umboi. Ropen má i mnoho dalších lokálních jmen, jako jsou například indava, duwas, seklo-bari a wawanar. Ropen se velmi podobá dalším létajícím kryptidům-ptakoještěrům z ostatních částí světa, například africkému kongamatovi či wašoriwemu z Jižní Ameriky.
Ropen bývá nejčastěji popisován jako létající, člověku nebezpečný tvor, který má kožnatá křídla, velkou tlamu s ostrými zuby, hřeben na hlavě, dlouhý krk, sérii hrbolů na hřbetě, vidličnatě zakončený dlouhý ocas (jeho ocas je na konci buď rozštěpený, nebo s rozšířeným kožnatým lalokem ve tvaru diamantu) a velké, ostré drápy. Rozpětí jeho křídel je údajně obrovské. Tento kryptid je součástí mytologie a folkloru zdejších domorodých obyvatel, Papuánců. Ti věří, že ropen je jednak reálně žijící tvor, a jednak duch. Je velmi zajímavé, že podle očitých svědků má ropen prý vlastní bioluminiscenci, kterou ovládá podle potřeby, a v noci obvykle v různých intervalech na několik sekund světélkuje. Je to ohnivě červená záře s odstínem do oranžova a domorodci mají z této záře veliký strach. Podle některých teorií ropen tuto záři využívá k lovení ryb, kterými se údajně živí. Ropen je údajně člověku velmi nebezpečný, což potvrzuje i několik svědectví, které podali západní misionáři. Ropen údajně napadl pohřební průvod a pokusil se sežrat nebožtíka. Ropen údajně sídlí v jeskyních na útesech, odkud vpodvečer zalétá k pobřeží, kde v noci loví. K ránu se zase vrací. Jeden z prvních záznamů o ropenovi pochází z roku 1595. Jedna stará námořní mapa z onoho roku obsahuje texty, které varují námořníky před lidem nebezpečnými létajícími tvory. Ti údajně mají kožnatá křídla a prý se vyskytují na východním pobřeží ostrova Nová Guinea. V roce 1935 ropena údajně zahlédla Evelyn Cheesmanová, známá britská etnomoložka a cestovatelka, která byla ve vědecké komunitě velmi respektovaná. Během svých cest po Jižním Pacifiku mezi léty 1924 a 1952 nasbírala více než 70 000 druhů hmyzu. Při setkání s ropenem si prý všimla zvláštního světélkování, které vydával. V srpnu roku 1944 ropena údajně spatřil zkušený letecký instruktor Duane Hodgkinson. K setkání mělo dojít v džungli u městečka Lae poblíž Finschavenu na Nové Guineji:
"Když kolem poledne procházel pralesní světlinou, zaslechl náhle
praskot v porostu. Zůstal jako přimražený, když spatřil velkého
létajícího tvora připomínajícího plaza, jak se vznesl ze země
do vzduchu, nekolikrát nad ním zakroužil a pak odletěl.
Hodgkinson byl zkušený pilot, a tak neměl problém s odhadem
rozpětí kožnatých křídel onoho zvířete, které udal nejméně
na 20 stop (přes 6 metrů). Prohlásil, že se rovnalo délce
křídel malého letadla Piper Tri-Pacer, které samozřejmě
dobře znal, neboť jej vlastnil. Spatřené zvíře označil za
ptakoještěra."
- kniha Stezkami záhadných zvířat; autor Jaroslav Mareš
Po druhé světové válce začali do hlubokých pralesů a džunglí odlehlých ostrovů na východ od ostrova Nová Guinea pronikat západní misionáři. Od té doby se začalo objevovat stále více svědectví a zpráv o pozorování. V druhé polovině 90. let 20. století ropena údajně dalekohledem spatřili americký výzkumník Carl Baugh a misionář Jim Blum. Bylo získáno mnoho nových informací od domorodců, převážně z ostrova Umboi. Například muž jménem Leonard prhlásil, že on i ostatní vesničané viděli ropena mnohokrát, když přelétal nad vesnicí. Údajně se to stávalo průměrně jednou za měsíc. Muž jménem Johan Jim, žijící poblíž vesnice Owongai západně od Gomlongonu, tvrdil, že jednou v noci letěl ropen nedaleko místa, kde stál. Údajně viděl jasnou záři, ropenovu siluetu a jeho dlouhý ocas. Mezi léty 2004 a 2008 pracovalo v oblasti údajného výskytu ropena několik amerických expedic, vedených Carlem Bauchem, Paulem Nationem, Jonathanem Whitcombem, Davidem Woetzelem a Garthem Guessmanem. Výzkum byl prováděn na ostrově Umboi, ale i ve vnitrozemí. Ve vnitrozemí Papuánci připisují tvorovi mimořádnou agresivitu. Údajně útočí na domácí zvířata vesničanů a dokonce i na děti. Badatelé údajně několikrát pozorovali i malá žlutavá a oranžová světla, přelétající těsně nad stromy pralesa. Světla se u okrajů mihotavě třpytila a byly dokonce pořízeny i jejich videozáznamy. Badatelům se podařilo zaznamenat a zdokumentovat mnoho svědectví, přičemž podle popisu očitých svědků pořídili mnoho nákresů. David Woetzel po jejich vyhodnocení prohlásil, že se podobají dimorphodonovi, až na hřeben na hlavě, hrboly na zádech a velikost (o hřebenu na hlavě však nemluvili všichni svědci, a tak mohlo jít pouze o rozdíl mezi samcem a samicí). V roce 2006 došlo údajně v blízkosti vesnice Tawa na Nové Guineji k jedinému dennímu pozorování ropena jedním z členů expedice. Člen výpravy Jacob Kepas údajně spolu s domorodým průvodcem Josephem zahlédli ropena, když vystupovali výš po úbočí kopce. Oba prohlásili, že jimi pozorovaný ropen měl rozměry malého letadla. V roce 2007 vyšla kniha Searching for Ropens (Pátrání po ropenech), kterou napsal jeden z vedoucích expedic Jonathan Whitcomb. Kromě popisu vlastních pátracích akcí obsahuje detailní obsah všech rozhovorů vedených s očitými svědky, které se mezi domorodci podařilo najít.
Dva ropeni útočí na skupinku domorodců
Rekonstrukce ropena vyhotovená Davidem Woetzelem
Dimorphodon (česky doslovně "se dvěma druhy zubů"), byl vývojově
primitivní ptakoještěr (pterosaurus), tedy aktivně létající plaz. Žil
zhruba před 195 až 190 miliony lety v období rané jury na území
současné jižní Anglie
Příroda v Papuy-Nové Guineji
Komentáře
Okomentovat