Opičí muž z Bukit Timah

Opičí muž z Bukit Timah


Singapurský bigfoot


Místo výskytu:Singapur - region Bukit Timah
Výška:1 m - 2 m
Zbarvení srsti:šedá





I městský stát Singapur ( malajsky Republik Singapura, čínsky 新加坡共和国, tamilsky சிங்கப்பூர் குடியரசு ), ležící v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově a na dalších 54 přilehlých ostrůvcích na jihu Malajského poloostrova, má svého opičího muže. Tento tvor se má údajně vyskytovat převážně v singapurském regionu Bukit Timah, po němž je také nazýván - Opičí muž z Bukit Timah. Podle očitých svědectví a zpráv o pozorování se má jednat o primáta nebo hominida, který žije ve zdejším pralese. Tvor má mít šedé zbarvení srsti, jeho výška má být něco mezi 1 m - 2 m a má chodit vzpřímenou chůzí. První zpráva o pozorování pochází z roku 1805, ovšem nejvíce svědectví pochází z roku 2007. Je nesmírně vzácné na tohoto tvora narazit. Část zpráv pochází také od japonských vojáků, kteří zde byli v době Druhé světové války, ale nejvíce zpráv podávají místní obyvatelé. Dokumentace tohoto tvora je ovšem velmi řídká a mnoho informací o něm není známo, proto je tvor považován za výplod místního, převážně Malajského folkloru (říká se, že tento tvor je nesmrtelný). Kryptozoolog Karl Shuker se tomuto tvorovi věnuje ve své knize Extraordinary Animals Revisited z roku 2007.



Singapore Nature Reserve


Svědectví je celkově málo a je údajně velmi vzácné na tohoto tvora narazit. Všechna svědectví pocházejí z regionu Bukit Timah. První svědectví pochází z roku 1805, z doby ještě předtím, než se Singapur stal Britskou kolonií. Malajský stařec tehdy údajně viděl vzpřímeně kráčejícího tvora, který měl obličej jako opice. O tomto tvorovi se zmiňovali i japonští vojáci, kteří Singapur dobyli během Druhé světové války. Kryptozoolog Richard Freeman uvedl, že je poměrně možné, aby se zde v před koloniálních dobách vyskytoval tvor jako opičí muž. Nejvíce bohatý rok na svědectví byl ovšem rok 2007. Singapurský bulvár The New Paper nechal ve svých novinách otisknout mnoho zpráv o pozorování.


48 letý řidič taxi, který žije v rezidenci v Serangoonu, uvedl:


"Když jsem pozdě v noci se svým taxi projížděl kolem požární stanice
na Upper Bukit Timah Road, narazil jsem na něco, o čem jsem si ze
začátku myslel, že je jen dítě přebíhající přes cestu. Náhle už byl tvor
na kapotě auta a nahlas vrčel - vypadal jako opice, jenže obrovská !
Poté utekl rychle pryč, zraněný a od krve, držejíc svou ruku, která
byla nejspíš zlomená."


29 letá žena uvedla:


"Jednou velmi brzo ráno jsem šla na autobusovou zastávku, abych
chytla autobus číslo 171. Byla velká mlha a zima. Poté jsem uviděla
něco, o čem jsem si myslela že je to člověk, který procházel mezi odpadky
a popelnicemi, ale když jsem se přiblížila, ozval se hlasitý zvířecí zvuk
a ono stvoření uteklo zpátky do pralesa. Bylo to šedé, chlupaté a běželo to
po dvou nohách, mělo to ale opičí obličej. Chvěla jsem se strachem,
a tak jsem zavolala policii, ti ale nechtěli přijet."


65 letý důchodce z Bukit Panjang vzpomínal, co zažil v dětství:


"Když jsme byli děti, vždycky nám říkali, ať nechodíme v noci v Kampungu
do blízkého pralesa, protože je v něm opičí muž. My děti jsme ho samozřejmě
nikdy neviděli, ale vždycky se našel nějaký strýček nebo přítel rodiny, který ho
viděl. Jednou jsme ale poblíž lesní cesty viděli jeho stopy, přičemž si pamatuji
na silný zápach moči. Kdykoliv jsme slyšeli záhadné skřeky z džungle, řekli jsme si,
že opičího muže nebudeme rušit."


V čínštině psané noviny Shin Min Daily News rovněž psali o opičím muži v roce 2008. Uvedli, že opičí muž se objevuje po setmění v přírodní rezervaci Bukit Timah (Bukit Timah Nature Reserve). Noviny tvora popsali jako vzpřímeně chodícího, ovšem s opičím obličejem, který se objevuje, když padne tma. Vyslali novináře, kteří měli najít důkazy, ale expedice nic nenašla. Bukit Timah Nature Reserve poté podali oficiální prohlášení, že tehdy si lidé museli splést opičího muže s Makakem jávským, úzkonosím primátem z čeledi kočkodanovití, který se zde normálně vyskytuje a návštěvníci Bukit Timah Nature Reserve se s ním často setkávají. Je v celku možné, že ve skutečnosti je opičí muž právě Makak jávský, kterému se opičí muž velmi podobá. Je tu ale velký rozdíl velikostí - Makak jávský měří okolo 38 - 55 cm, kdežto opičí muž údajně 1 - 2 m. Tyto nesrovnalosti jsou ale vysvětlovány tím, že svědkové tvora viděli většinou ve tmě nebo mlze, a tím pádem podobné faktory mohli ovlivnit pozorování. Kdyby navíc tvor skutečně existoval, žil by ve velmi malém prostředí, jelikož deštné pralesy v Bukit Timah mají rozlohu jen 164 hektarů a prochází tu plno návštěvníků a hlídačů parku. Park je navíc blízko osídlení a je jen 12 km od centra města. Na druhou stranu ale existují jisté podobnosti s jinými kryptidy: opičí muž se velmi podobá Orang Pendekovi z indonéského ostrova Sumatra nebo Opičímu muži z Nového Dillí v Indii.



Makak jávský (latinsky Macaca fascicularis; anglicky Crab-eating macaque),
je úzkonosí primát z čeledi kočkodanovití


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Magot bezocasý

Vakovlk tasmánský - nová hlášení o pozorování

Madagaskarský lidožravý strom